Jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy?

Jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy?

Adam Laskowski

Agregat prądotwórczy, inaczej generator prądotwórczy, to urządzenie elektroenergetyczne stanowiące samodzielne źródło prądu. Składa się z prądnicy synchronicznej (z magnesami stałymi lub elektromagnesami), silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych i pomocniczych umieszczanych na wspólnej konstrukcji metalowej. Jest to niezastąpione urządzenie w przypadku awarii sieci elektrycznej. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prosty, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z domem 3-fazowym. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy dla domu 3-fazowego.

Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

Agregaty prądotwórcze dzielą się na jednofazowe (220 V) i trójfazowe (380 V). Jeśli w domu nie mamy urządzeń trójfazowych, najbardziej racjonalnym wyborem będzie agregat jednofazowy. Dzięki temu będziemy mogli w pełni wykorzystać jego moc. Agregaty trójfazowe są natomiast niezbędne, gdy mamy do czynienia z urządzeniami trójfazowymi.

Co jeśli mamy trójfazowy wlot do domu, ale nie mamy urządzeń trójfazowych?

Tutaj mamy do czynienia z dwoma opcjami:

  1. Zainstalować agregat trójfazowy. W takim przypadku musimy jednak pamiętać o równomiernym rozłożeniu obciążenia na wszystkie fazy agregatu. Jeśli różnica w obciążeniu między fazami przekroczy 25%, może dojść  do uszkodzenia agregatu. Na przykład, jeśli nasze obciążenie wynosi 3 kW, na każdej z faz powinno „wisieć” 1 kW. Niewielkie odchylenia są dopuszczalne, ale nie więcej niż 25%.
  2. Zainstalować agregat jednofazowy.

Podsumowując, jeśli mamy trójfazowy wlot do domu, ale nie mamy urządzeń trójfazowych, najlepszym wyborem będzie agregat jednofazowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na agregat trójfazowy, musimy pamiętać o równomiernym rozłożeniu obciążenia na wszystkie fazy.

Jakie są zalety i wady agregatów jednofazowych i trójfazowych?

Agregatyjednofazowe są prostsze w obsłudze i instalacji. Nie wymagają równomiernego rozłożenia obciążenia i są zazwyczaj tańsze. Wadą jest natomiast mniejsza moc i brak możliwości podłączenia urządzeń trójfazowych.

Agregaty trójfazowe są mocniejsze i umożliwiają podłączenie urządzeń trójfazowych. Wymagają jednak równomiernego rozłożenia obciążenia na wszystkie fazy, co może być trudne do osiągnięcia, zwłaszcza w domach, gdzie większość urządzeń jest jednofazowych. Ponadto, są zazwyczaj droższe i skomplikowane w instalacji.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu 3-fazowego zależy od wielu czynników, takich jak obecność urządzeń trójfazowych, możliwość równomiernego rozłożenia obciążenia na wszystkie fazy, a także budżet. Pamiętaj, że bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu, dlatego zawsze zasięgnij porady specjalisty przed podjęciem decyzji. Pamiętaj też, że odpowiednie utrzymanie i regularne testy są kluczowe dla długotrwałego i bezpiecznego użytkowania agregatu prądotwórczego.