O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenie w UK?

O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenie w UK?

Redakcja RanoHome.pl

Ubezpieczenia stały się już nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ubezpieczamy siebie, swoje domy, samochody, sprzęty elektroniczne, narzędzia i całe firmy. Nie powinno więc dziwić, że ubezpieczyciele nieustannie aktualizują swoje oferty i wprowadzają do nich rozwiązania, które mają przyciągnąć klientów. Wszystko to sprawia, że w momencie rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej dla nas polisy, stajemy przed trudnym wyborem - jak wśród tych wszystkich możliwości znaleźć ten jeden wariant, który sprawdzi się najlepiej? Każdy przypadek jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia, jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Jakie ubezpieczenie jest Ci potrzebne?

Choć konieczność dobrania rodzaju polisy do swoich realnych potrzeb może wydawać się oczywista, zdecydowanie jest to kwestia, którą warto podkreślić. Wybierając ubezpieczenie, mamy z reguły na uwadze konkretne sytuacje, przed którymi chcemy się zabezpieczyć. Możemy na przykład ubezpieczyć narzędzia, które są istotne dla działalności naszej firmy. Ubezpieczenie się od utraty źródła dochodu pozwoli zachować stabilność finansową, jeśli nie będziemy mogli zarabiać z powodu wypadku czy choroby. Z kolei ubezpieczenie na życie może być sposobem na zostawienie bliskim środków na utrzymanie na wypadek swojej śmierci. Określenie swoich oczekiwań, a także budżetu, to dobry start, ponieważ wskaże nam konkretne produkty ubezpieczeniowe, które mogą nas zainteresować.

Z dostępnymi na rynku rozwiązaniami możemy zapoznać się również po polsku - w Wielkiej Brytanii znajdziemy wielu polskojęzycznych doradców, którzy w prosty i przystępny sposób wyjaśnią nam wszystkie kwestie związane z interesującym nas ubezpieczeniem. Taką możliwość znajdziemy np. na https://www.polplan.co.uk/.

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu

Ubezpieczenie samochodu zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ w swoim podstawowym wariancie (Third Party) jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe. Nie warto więc szukać oszczędności w rezygnacji z takiej polisy - w przypadku kontroli drogowej za jazdę bez ubezpieczenia możemy otrzymać mandat w wysokości £300 i 6 punktów karnych.

Chociaż nie są wymagane, warto zwrócić też uwagę na opcje rozszerzone (Third Party, Fire and Theft oraz Comprehensive), ponieważ w połączeniu z większym zakresem ochrony mogą okazać się korzystniejsze.

Czy interesująca Cię polisa to najkorzystniejsza opcja?

Kiedy wybieramy ubezpieczenie, zależy nam przede wszystkim na tym, by było korzystne. W tym miejscu warto jednak wyjaśnić, co to właściwie oznacza oraz odpowiedzieć na pytanie - czy najkorzystniejszym ubezpieczeniem jest to najtańsze? Niska cena jest bez wątpienia zaletą, ale to zakres polisy gwarantuje nam ochronę, przez co jest znacznie ważniejszy. Korzystne ubezpieczenie to ubezpieczenie, które jest dopasowane do naszej sytuacji, a więc zapewnia realne wsparcie wtedy, kiedy jest nam to potrzebne.

Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem zawsze powinniśmy zapoznać się z dokładnymi warunkami dotyczącymi np. tego, jak ma przebiegać współpraca, jak wygląda zgłoszenie szkody i jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i od początku będziemy wiedzieć, na co możemy liczyć.